בהמשך לבאזז החיובי של גיוס מימון המון בעולם, ולאחר שיזמים, אמנים ויוצרים עצמאיים רבים הוכיחו שהשיטה עובדת ויש כח אדיר בפניה ישירה אל הקהל, מצטרפים אליהם גם השחקנים הגדולים: בתי הפקה הוליוודיים ומוזיאונים מובילים בעולם.

עתיד גדול ליצירה
רוב טומאס היוצר של סדרת הקאלט ורוניקה מארס, שהוקרנה במשך שלוש עונות בין 2004-2007 פנה אל הקהל לגיוס 2 מיליון דולר עבור הפקת סרט המבוסס על הסדרה. "צריך לזכור שככל שנגייס יותר כסף כך נוכל להפיק סרט מגניב יותר" אומר טומאס לקהל המקדמים שלו ומבהיר בקול רם וברור שחברת ההפצה הדיגיטאלית של וורנר ברוס. הסכימה לממן את השיווק הקידום והפצה של הסרט. ומבטיח למעריצים שבתמורה לכספם יקבלו סרט טוב יותר. את התקציב של שני מיליון דולר, גייס רוב תוך מספר ימים ובסיום הגיוס הצטבר סכום של למעלה מ-5.7 מיליון דולר. ההפקה כבר עובדת והסרט יצא לאקרנים בתחילת 2014.


השקיפות בה נהג טומאס רוב בעיניין שיתוף הפעולה החתום והברור עם וורנר ברוס, סביר שתרם רבות לכך שאת הקמפיין קידמו 91,585 מכל העולם. הקהל רוצה לדעת שליצירה שהוא מקדם מצפה עתיד גדול. שאת הכסף שלו יקח היוצר על מנת לממש את החלום, החזון והרצון שלו, ויחד עם זאת מעבר לעובדה שהוא מעניק למקדם מתנה בתמורה לערך הקידום המימון שבחר, המקדם שייך לקהילה שנתנה את הכח ליצירה להופיעה בעולם.

רוצה חלק בנכס לאומי?


הסדרה הגותית. צילום: מוזיאון הלובר

שני פסלי שנהב גותיים מתוך סדרה מלאה (של שישה פסלים), המסווגים כאוצר לאומי היו בדרכם אל מחוץ למוזיאון הלובר הפריזאי, כשהחליטו שם לגייס את הסכום החסר בסך 800,000 ש"ח ישירות מן ההמון. הקמפיין מומן בהצלחה ושני הפסלונים החשובים נשארו ברשות המוזיאון והאוצר הלאומי.
זהו הקמפיין השני של הלובר לגיוס כספים. שנתיים קודם לכן קידמו 7200 מקדמים את מימון רכישת "שלוש הגרציות" של לוקאס קראנאך וגייסו מיליון יורו.

השחקנים הגדולים במגרש של העצמאיים
כסף גדול מגיע במנות קטנות, וזה נכון ומשרת גם אמנים ויוצרים עצמאיים, וגם גורמים מסחריים. הצטרפותם של גורמים מסחריים ומוסדיים אל המגמה הזו, של גיוס מימון המון, מחייבת אותם לשחק לפי כללי משחק חדשים הכוללים בין היתר, שקיפות מלאה, תמורה הוגנת וחשיפה להצלחות וכשלונות כאחד, קבלת החלטות מהירה ועבודת צוות. ככל שישכילו לשחק לפי החוקים ויעצמו את השימוש בשיטה, תהיה להם תרומה משמעותית להרחבת המודעות והשימוש בשיטת גיוס זו.