ציפי רז

אני ציפי רז, עורכת, מרצה ותסריטאית דוקומנטארית כבר יותר מעשרים שנה. את עבודתי אתם מכירים בין היתר מן הסדרות שומרי הסף, רוז וההרצלים. "השדה" הוא סרטי הראשון כבימאית ומפיקה, עד גיל 30 הצהרתי בגאווה והאמנתי בכל ליבי - שהדבר היחיד שאפשר לסמוך עליו הוא המציאות אותה אני חווה בעזרת חושי- רואה, שומעת, נוגעת, מריחה . אירוע אחד שינה את חיי ואת הפרספקטיבה דרכה אני בוחנת את העולם.

"חווית סף מוות" שבוע לפני מותו הפתאומי של אחי הייתה סימן לעובדה שיש משהו מעבר, משהו שאין לי דרך להסביר אותו אבל הקיום שלו ברור, משהו בי ידע על דבר מה נורא שעתיד לקרות לפני שהתרחש. הקרקע הכל כך בטוחה נשמטה תחת רגלי ולא הייתה לי בררה אלא לפתוח דלת לעולם הרוח – ולתחיל לחקור אותו עם חמשת חושי, עם שכלי האנליטי והספקני, עם הרגש הוודאי ועם הרצון העמוק לקבל תשובה שתעלה בקנה אחד עם המחשבה ועם הרוח.

כך התחלתי לחקור ולשאול על סיפורי הניסים שעליהם התרבות שלנו בנויה: אודות יכולות הריפוי של ישו, של האיסיים שחיו במדבר יהודה לפני 2000 שנה, של נזירים מטיבט, ושל אליהו הנביא המקראי. האם הם סיפורי אגדה בלבד? או האם מעבר להסתפקות בכינוי "ריפוי ספונטני" אותו מכנה הרפואה כל סיפור ריפוי לא ברור, קיימת אפשרות לפתוח צוהר להבנת המדע שמאחורי יכולות הגלומות באדם, לרפא עצמו, לרפא עולמו, מעבר למגבלות הגנים, התורשה, וההרגלים החוזרים על עצמם בהיסטוריה הפרטית והקלוקטיבית של כולנו. את הסרט עשיתי עם שותפי להפקה, אלי זינגר, שבלעדיו לא היינו מצליחים להגיע עד לכאן . תודה על האמון, על התמיכה ובמיוחד תודה על כך שאתם הופכים לשותפיי במסע החשוב בחיי.